Kibice i rewalizacja

wIARA LECHA

„Wiara Lecha” to stowarzyszenie grupujące kibiców Kolejorza. Stowarzyszenie formalnie zostało założone w 2004 roku, jednak jego korzenie sięgają 2000 roku, gdy grupa kibiców Lecha za pośrednictwem internetu rozpoczęła dyskusje o tym, jak pomóc znajdującemu się w kryzysie klubowi.

Dziś „Wiara Lecha” to bodaj najprężniej działające stowarzyszenie kibiców w kraju. Przez lata działalności stowarzyszenie wyrobiło sobie renomę pozwalającą na opinię silnego i wiarygodnego partnera do rozmów. Działania grupy daleko wybiegają ponad organizację wyjazdów kibiców czy opraw meczowych. „Wiara Lecha” podpisała umowę z klubem regulującą zasady współpracy między klubem a stowarzyszeniem. Na jej mocy stowarzyszenie dysponuje m.in.. głosem doradczym w kształtowaniu cen biletów i karnetów, redagowaniem kroniki klubowej i programów meczowych oraz prawem organizacji wyjazdów z zastrzeżeniem ponoszenia pełnej odpowiedzialności za wszelkie wypadki mogące się podczas nich wydarzyć.

„Wiara Lecha” nie ogranicza się tylko do działań na polu stricte piłkarskim. We współpracy ze stowarzyszeniem Browar Czarnków w 2006 roku wprowadził na rynek piwo „Kolejorz”. Od tego samego roku stowarzyszenie współpracuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu w ramach akcji „Serce Lechowi, krew potrzebującym”. „Wiara Lecha” regularnie obejmuje pomocą Domy Dziecka. W szczególny sposób stowarzyszenie podkreśla swoje przywiązanie do wartości narodowych i lokalnych aktywnie uczestnicząc w obchodach rocznicy poznańskich wydarzeń czerwca 1956 roku, święto niepodległości czy rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. To wszystko tylko część działań „Wiary Lecha”, która aktywnie reaguje na wszelkie aktualne wydarzenia dotyczące środowiska kibiców Kolejorza.

Derby Poznania

Derbami Poznania zwykło określać się spotkania Lecha z Wartą, lecz te potyczki nie mają wielkiej tradycji. Przed II wojną światową w Poznaniu królowała Warta, zaś w latach 50. miano głównej drużyny w mieście przejął Lech, toteż nie było wielu okazji do spotkań obu klubów na najwyższych szczeblach rozgrywek. Pierwszy derbowy mecz pierwszoligowy między tymi zespołami odbył się w 1948, zaś ostatni w 1995.
Lech miał okazję zagrać derby z jeszcze jedną poznańską drużyną, nieistniejącą już Olimpią Poznań. Do pierwszej potyczki między tymi klubami doszło w II lidze w 1959. Na pierwszoligowe derby między tymi zespołami trzeba było czekać do sezonu 1986/87, kiedy to drużyna Olimpii debiutowała w ekstraklasie. Ostatnie derbowe spotkanie odbyło się w sezonie 1994/95, ponieważ w następnym doszło do fuzji Olimpii z Lechią Gdańsk, wskutek czego powstała Lechia/Olimpia Gdańsk i tym samym skończyły się poznańskie derby między obiema ekipami.
Kreator stron www - przetestuj!