Kultura i sztuka

Wielkopolska zajmuje ważne miejsce na mapie kulturalnej kraju. Ośrodkiem najwyższej rangi jest stolica regionu, Poznań. Działa tu 8 scen dramatycznych i muzycznych oraz filharmonia. Coraz większą popularnością cieszy się coroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" poświęcony prezentacji teatrów plenerowych. Szczególnie ceniony jest - również w świecie - dorobek Poznania w dziedzinie muzyki poważnej. Odbywają się tu Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego. Stąd pochodzą - cieszące się dużą renomą, także poza krajem - 3 chóry chłopięce i męskie: "Poznańskie Słowiki", "Poznański Chór Chłopięcy", Poznański Chór Katedralny oraz Orkiestra Kameralna "Amadeus".

Na obszarze całego województwa kultywuje się tradycje folklorystyczne. Do największych ośrodków kultury ludowej należą Szamotuły, Krobia, Włoszakowice oraz Wągrowiec. Województwo wyróżnia się bogatym dziedzictwem kultury materialnej w postaci zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Szczególnie cenne są pozostałości budowli przedromańskich i romańskich z okresu powstawania państwa polskiego. Należą do nich zabytki Poznania, Gniezna oraz rezerwaty archeologiczne w Gieczu i na Ostrowie Lednickim koło Gniezna, a także na Zawodziu w Kaliszu. Dużą atrakcję turystyczną stanowi "Szlak Piastowski", łączący Poznań i Gniezno - pierwsze stolice Polski. W Poznaniu do najcenniejszych zabytków zalicza się katedra z grobami pierwszych polskich władców, wspaniały kościół farny oraz ratusz - najokazalsza świecka budowla renesansowa na północ od Alp. Tysiącletnią historię ma katedra w Gnieźnie - miejsce koronacji pięciu polskich królów. Jest to również miejsce kultu Św. Wojciecha z unikatowymi zabytkami sztuki sakralnej w skali europejskiej.

Kultura w Wielkopolsce to liczne muzea, instytucje kulturalne, teatry, skanseny, zamki, z których każde ma swoją własną niepowtarzalną historię. Oferta jest naprawdę przebogata, a odwiedzający Wielkopolskę, żądni kulturalnych wrażeń na pewno nie będą się nudzić.
Przedstawiamy sztandarowe miejsca Wielkopolski, znane, ale nie banalne, stanowiące godną reprezentację wielkopolskiej ziemi. Jednak to nie wszystko, co Wielkopolska może zaoferować, to dopiero przedsmak prawdziwej kulturalnej przygody, na której szlaku najmilej jest odkryć coś interesującego przypadkiem, samemu. Natomiast nasze propozycje to zdecydowanie najlepszy początek.
Kreator stron www - przetestuj!