Stadion

Lech Poznań od 1980 roku rozgrywa swoje mecze na stadionie przy ulicy Bułgarskiej. Obiekt budowany był aż przez 12 lat, a jego trybuny opierały się na wałach ziemi. Przez lata poznański stadion charakteryzowało kilka nietpowych elementów. Po pierwsze obiekt miał nietypowy kształt podkowy. Za jedną z bramek stanąć miała pływalnia, która dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwiłaby budowę kolejnych miejsc dla kibiców. Tych planów nigdy nie zrealizowany, a wolne miejsce zagospodarowano dopiero w 2004 roku, gdy powstała IV trybuna. Drugim elementem, który przez lata był powszechnie rozpoznawalnym symbolem stadionu były jupitery. Potężne, 56 metrowe słupy widoczne były z daleka, a w czasie rozgrywania meczów nadawały tej części miasta uroku w postaci charakterystycznej łuny. Jupitery zamontowane zostały w 1986 roku, na dobre zniknęły po 22 latach, ponieważ w projekcie przebudowy stadionu ich nie uwzględniono.

Stadion przy Bułgarskiej był areną największych sukcesów w historii Kolejorza. To na tym obiekcie narodził się mistrzowski zespół Wojciecha Łazarka, to stąd pokonane schodziły takie zespoły jak mistrz Hiszpanii Athletic Bilbao, Olympique Marsylia czy Panathinaikos Ateny, również tutaj odbyły się bodaj najdramatyczniejsze serie rzutów karnych w historii klubu- w rywalizacji z wielką Barceloną oraz w nieprawdopodobnych okolicznościach z Pogonią Szczecin. Poznański obiekt jedenaście razy gościł reprezentację Polski, choć wśród kadrowiczów utarło się powiedzenie, że stadion w Poznaniu jest dla drużyny narodowej pechowy.

Poznański obiekt w 2006 roku był główną areną odbywających się w Wielkopolsce Mistrzostw Europy do lat 19. Na stadionie przy Bułgarskiej dwukrotnie rozgrywano również finał Pucharu Polski (nie licząc mającego formę dwumeczu finału Lech-Legia w 2004 roku). Najbardziej spektakularne mecze odbędą się na nim latem 2012 roku, gdy w Polsce i na Ukrainie odbywać się będą Mistrzostwa Europy. Według wstępnego harmonogramu w Poznaniu odbędą się mecze fazy grupowej. W związku z organizacją tej imprezy stadion jest aktualnie przebudowywany. Po zakończeniu modernizacji będzie mieścił ponad 45 tysięcy widzów. Całkowity koszt inwestycji, która ma zostać ukończona latem 2010 roku szacuje się na 436 miliony złotych.

Stadiony:

  • Boisko przy ulicy GrzybowejStadion na Dębcu
  • Stadion Olimpii
  • Stadion Warty im. 22 lipca

Bazy treningowe:

  • Stadion Miejski w Poznaniu
  • Stadion Główny we Wronkach
  • Ośrodek Szkoleniowy w Popowie
Kreator stron www - przetestuj!