Strój Bamberek z Poznania

Do najbardziej wyjątkowych, niespotykanych w innych regionach ubiorów ludności wiejskiej w Wielkopolsce należą uroczyste stroje poznańskich Bamberek. Jej najbarwniejszym elementem jest kobiecy strój, od podstaw ukształtowany w nowym polskim środowisku.

Uroczysty strój Bamberek składał się z kilkudziesięciu, często drobnych elementów, które pieczołowicie przechowywane były w specjalnych kufrach. Właściwe, zgodne z tradycjami, założenie wszystkich niezbędnych części stroju zajmowało nieraz kilka godzin. Wszystko musiało być odpowiednio wyprane, wykrochmalone, uprasowane, ułożone tak, by wygląd całości był perfekcyjny. Każda Bamberka posiadała kilka rodzajów czepców.

Każda Bamberka miała czasem kilkanaście różnych sukien. Składały się one z kaftana oraz spódnicy. Spódnica w gwarze bamberskiej nazywana była dyrdokiem i była uszyta z 4-5 prostych szerokości materiału. Sute marszczenie musiało być równomiernie rozłożone z tyłu i po bokach. Długość spódnicy dostosowana była do wzrostu, tak by widoczny był bucik. Kaftan ściśle przylegał do figury i był najczęściej uszyty z tego samego materiału co spódnica. Bamberka miała także inne czarne kaftany szyte z drogich materiałów. Przy brzegu zapięcia wszyte były dwa fiszbiny, czyli usztywnienia. Również na plecach, by usztywnić kaftan, wszywano dwa obok siebie. Kaftan miał bufiaste rękawy z bardzo wąskimi mankietami. Oprócz kaftanu Bamberki używały jaczki z czarnej wełny, nazywanej drajfałdką. Krój jaczki tworzy klosz z tyłu z charakterystycznymi trzema fałdami. Garderoba Bamberki składała się także ze sznurówki z doszytą kiszką, na której opierała się spódnica nadając odpowiednią sylwetkę. Na spódnicę zakładano fartuch biały lub kolorowy, wiązany z tyłu podwójnymi bandami. Charakterystyczny kształt Bamberki uzyskiwano poprzez zakładanie pod spódnicę kilku watówek. Dawały one efekt szerokiego rozłożenia spódnicy oraz decydowały o specyficznym, nieco tanecznym kroku tak ubranych kobiet. Szerokość stroju powodowała, że w tramwajach na początku XX w. umieszczano specjalną ławkę dla odświętnie ubranych Bamberek.

Do ich stroju należały także piękne chusty zakładane na głowę oraz takie, które zarzucano na ramiona i krzyżowano na piersiach. Chusty te odpowiednio składano i wiązano ściśle według obowiązujących od lat zasad.
Kreator stron www - przetestuj!