Zima

BożE narodzenie

To dzień przed Bożym Narodzeniem przypadający na 24 grudnia. Wigilia była i do tej pory obchodzona jest uroczyście i z powagą.
Gdy cała rodzina wraz z ukazaniem się pierwszej gwiazdy zasiadała do stołu, gospodarz kolejno ze wszystkimi dzielił się opłatkiem. Po wspólnej modlitwie spożywano wieczerzę, która składała się z dziewięciu potraw. Pod stołem leżała wiązka siana i słomy.
Sianem i resztkami ze stołu wigilijnego gospodarz obdzielał bydło, żeby było syte przez cały rok, a następnie obwiązywał słomą drzewka owocowe dla zapewnienia urodzaju.
Po wigilii przychodził "gwiazdor", który rozdawał prezenty dzieciom umiejącym dobrze pacierz i kolędy.
Wigilia była dniem niezwykłym, zawierającym wróżby i przepowiednie.
Dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie ze słomek, talerzy, lanego ołowiu i wosku.
Jeśli wyciągnięta ze snopa słomka miała kłos - przyszły mąż lub żona będą kawalerem i panną, jeżeli była bez kłosa - wdowcem i wdową.

Trzej Królowie

„Trzej Królowie” albo „Król Herod”.
Nowy Rok nie był obchodzony uroczyście. Nie obchodzono zabaw jak dziś. Tylko chłopcy pod domami, gdzie mieszkały dziewczęta, śpiewali strzelali na wiwat. Gospodarz wychodził im na spotkanie, częstował wódką i zapraszał do domu. Gospodarze wieczór ten spędzali przeważnie w karczmie.
W święto Trzech Króli (6 stycznia) idziemy do kościoła, gdzie ksiądz święci kadzidło, wodę i kredę. Do tradycyjnych zwyczajów należy pisanie poświęconą kredą na drzwiach inicjałów Trzech Mędrców (K+M+B).
Od 6 stycznia do Wielkiego Postu – jest to czas, który obchodzono hucznie i wesoło.
Czas przed wielkim postem nazywany jest ostatkami, zapustami, a ostatnie 3 dni przed Środą Popielcową zapustem lub mięsopustem (od słów mięsa - opust, czyli pożegnanie, opuszczenie, pożegnanie mięsa).
Na wsi, tak jak wszędzie, najweselej i najhuczniej obchodzono ostatni tydzień karnawału od Tłustego Czwartku po ostatni wtorek.

Tłusty czwartek

Tłusty Czwartek upływał głównie na jedzeniu i piciu. We wszystkich domach gotowano dużo obficie kraszonego jadła, nigdzie nie mogło też zabraknąć smażonych na tłuszczu pączków i chrustów (faworków).
Tłusty Czwartek był jednak tylko wstępem do hucznych zabaw i różnorodnych zwyczajów, które odbywały się w ostatnie trzy dni karnawału. Podczas tych dni starano się najeść do syta dobrych rzeczy, aby przed zbliżającym się Wielkim Postem, wytańczyć, wybawić, wyśmiać i wykrzyczeć. Tańczono więc do upadłego w domach i w karczmach, a na ulice wychodziły korowody wesoło pląsających i płatających figle przebierańców. Przebieranie się i wkładanie masek, czy choćby tylko czernienie sobie twarzy sadzą, było w ostatki regułą. Na wsi, która najdłużej zachowywała dawne swe zwyczaje, biegały po drogach i przychodziły do domów przebrane postacie, a wśród nich postacie zwierzęce, znane z wcześniejszych obchodów kolędniczych: koza, turoń, niedźwiedź i konik, a także bocian i żuraw (zwiastuny wiosny). Wierzono powszechnie, że wraz z nimi przychodzi do domów dostatek i urodzaj. Po ulicach biegali mężczyźni poprzebierani za kobiety, czarne, rogate diabły i inne cudacznie przyodziane postacie, zaczepiając przechodniów, porywając ich do tańca, ściskając i całując, a przy okazji czerniąc im twarze i ubrania sadzą. Wszyscy bez wyjątku przebierańcy natarczywie domagali się datków.
Ostatnia, organizowana na zakończenie karnawału przed Środą Popielcową, zabawa, do dziś zwana jest Podkoziołkiem. Oprócz nazwy nie ma ona jednak nic wspólnego z tradycyjną zabawą panien i kawalerów, odbywającą się według dawnej obrzędowości jeszcze w połowie XX wieku.

1 dzień Wielkiego Postu - Popielec

Jest to dzień pokuty przypadający 46 dni przed przed Wielkanocą. W tym dniu obowiązuje ścisły post – jeden posiłek składający się ze śledzia, mleka i jaja. Idzie się do kościoła, gdzie kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego mówiąc jednocześnie: Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz lub nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedziele Palmową.
Post trwa 6 tygodni, w czasie których nie urządza się, wg tradycji, hucznych zabaw.
Kreator stron www - przetestuj!